Najnowsze artykuły

Marynarka dla Niego na jesień - trendy...

Czy wiesz, że modnie ubrany mężczyzna to wabik na wiele kobiet? Coraz więcej mężczyzn na szczęście zwraca uwagę na swój wygląd przywiązując do...

Czytaj Więcej

Bazy lubrykantów - czy mają znaczenie?

Lubrykant, potocznie nazywany żelem intymnym, ma na celu poprawiać jakość stosunków seksualnych. Preparat ten jest szczególnie pomocny kobietom zmagającym się z suchością pochwy. O tym, dla kogo lubrykant okaże się przydatny, decydują wskazania zdrowotne lub chęć przełamania rutyny w życiu seksualnym.

Kiedy stosować lubrykant?

Zazwyczaj na lubrykant decydują się kobiety cierpiące na tzw. suchość pochwy. Przypadłość ta jest uciążliwa, ponieważ podczas każdego stosunku odczuwalny jest ból i dyskomfort związany z tarciem. Żele intymne ułatwiają również zbliżenia analne, a także zwiększają doznania podczas stosunku. Wiele osób nie zna właściwości żeli intymnych, w związku z tym nie wie, czy warto zdecydować się na zakup produkty, jakim jest lubrykant. Odpowiednie nawilżenie sprawia, że seks staje się przyjemniejszy. Lubrykant zapobiega powstawaniu otarć, które są wynikiem pęknięć i ścierania naczyń pochwy. Tego typu podrażnienia i otarcia zwiększają ryzyko wystąpienia infekcji. Ważny jest też aspekt dolegliwości bólowych u kobiet z suchością pochwy, gdyż każdy stosunek jest dla nich bolesny i nieprzyjemny. Taki stan skutecznie zniechęca do seksu.

Bazy lubrykantów i ich właściwości

Szeroka oferta żeli intymnych i ich właściwości może przyprawić o zawrót głowy, a więc jak wybrać lubrykant? I czym kierować się przy zakupie?Na półkach sklepowych możemy znaleźć żele nawilżające, rozgrzewające, smakowe, zapachowe oraz hipoalergiczne, których właściwości są uzależnione od zastosowanej bazy lubrykantu.

Lubrykant na bazie wody

Lubrykant na bazie wody to preparat o najbardziej naturalnym składzie. Jest to żel, który nadaje się dla osób posiadających bardzo wrażliwą skórę ze skłonnością do podrażnień i reakcji alergicznych. Baza tego żelu sprawia, że posiada on lekką konsystencję, w wyniku czego szybko się zmywa. Zaletą stosowania produktu jest fakt, że nie wpływa on negatywnie na skuteczność prezerwatyw. Żele na bazie wody szybko wysychają i nawilżają słabiej niż żele na bazie silikonu. W wyniku tego nie sprawdzą się u kobiet z mocną suchością pochwy.

Lubrykant na bazie silikonu

Kolejną grupę żeli nawilżających stanowią lubrykanty na bazie silikonu. Produkt ten ma doskonałe właściwości nawilżające. Jest trwalszy niż lubrykant na bazie wody, przez co trudniej się zmywa. W wyniku tego może gromadzić się w zakamarkach i wewnątrz pochwy. Stan ten może doprowadzić do rozwoju infekcji intymnej, dlatego istotną rolę odgrywa dokładne zmycie żelu. Lubrykant na bazie silikonu nie powinien być stosowany do gadżetów pokrytych silikonem medycznym, ponieważ może prowadzić do uszkodzenia tej powłoki. Ze względu na swoją trwałość lubrykanty na bazie silikonu mogą być stosowane pod prysznicem.

Lubrykanty smakowe i hipoalergiczne

Wśród szerokiej oferty żeli intymnych znajdziemy lubrykant smakowy i zapachowy. W bazie tych produktów znajduje się cukier, który w przypadku niektórych osób może wywołać stan zapalny. Spożywanie tego rodzaju lubrykantów w niewielkich ilościach jest bezpieczne dla zdrowia. W przypadku żeli hipoalergicznych bazą jest zazwyczaj woda. Dzięki temu lubrykant nie wywołuje podrażnień i reakcji alergicznych skóry. Bardzo często do składu żelu dodawany jest aloes, który ma działanie kojące. W żelach hipoalergicznych nie znajdziemy barwników oraz dodatków zapachowych i smakowych. W związku z tym mogą być one stosowane przez osoby posiadające wrażliwą skórę.