Najnowsze artykuły

Marynarka dla Niego na jesień - trendy...

Czy wiesz, że modnie ubrany mężczyzna to wabik na wiele kobiet? Coraz więcej mężczyzn na szczęście zwraca uwagę na swój wygląd przywiązując do...

Czytaj Więcej

Jaki lubrykant wybrać?

Lubrykant, czyli żel intymny, składa się z substancji nawilżających, których zadaniem jest zmniejszenie nieprzyjemnego i bolesnego tarcia podczas stosunku. Oprócz wzmocnienia doznań seksualnych, lubrykanty polecane są również ze względów zdrowotnych. Na rynku dostępnych jest wiele żeli intymnych o różnym składzie, zapachu, kolorze i smaku. W związku z powyższym, o tym, jaki lubrykant wybrać, decydują potrzeby i wskazania zdrowotne.

Czym jest lubrykant?

Wiele osób nie wie, czym jest lubrykant, ponieważ produkt ten zazwyczaj określany jest jako żel intymny, wzmacniający doznania podczas stosunku. Zastosowanie żelu pomaga w zapobieganiu powstawaniu otarć poprzez danie tzw. "poślizgu". O tym, dla kogo przeznaczony jest lubrykant, decyduje fakt, czy są to wskazania zdrowotne, czy przełamanie rutyny w życiu seksualnym. Żele intymne są polecane przez ginekologów pacjentkom cierpiącym na suchość pochwy, gdyż każdy stosunek powoduje u nich wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości bólowych. Żele intymne, które są smakowe, to idealne rozwiązanie dla par pragnących wprowadzić "coś nowego” do związku. Lubrykant może posiadać skład, w którym znajdują się substancje rozgrzewające lub chłodzące.

Wskazania do stosowania lubrykantów

Główną przyczyną decydującą o zastosowaniu lubrykantów jest wspomniana wcześniej suchość pochwy. Przypadłość ta pojawia się zazwyczaj u kobiet karmiących piersią lub będących w okresie menopauzy. Czasami zdarza się, że dyskomfort wynikający z suchości pochwy może być spowodowany zaburzeniami hormonalnymi, źle dobraną antykoncepcją, zażywaniem niektórych antybiotyków, a także antydepresantów. Niektóre kosmetyki tj. mydło, płyny do higieny intymnej, proszek do prania, mają działanie wysuszające, co przyczynia się do wystąpienia tej uciążliwej przypadłości. Lubrykant może być stosowany także przez pary, które nie zmagają się z ww. problemami, a jedynie chciałyby poprawić doznania podczas stosunku. Żele intymne mogą być wykorzystane do masażu, podczas którego można pobudzić zmysły. Dodatkowo żel nie obniża skuteczności prezerwatyw. W związku z powyższym lubrykant ma dobre opinie wśród osób, które z niego korzystają.

Lubrykant i jego rodzaje

Lubrykant powinien posiadać skład dostosowany do naszych potrzeb. W sklepach możemy dostać kilka rodzajów lubrykantów, różniących się od siebie składem i właściwościami. Dużym zainteresowaniem cieszą się żele na bazie wody i hipoalergiczne, które posiadają naturalny skład. W związku z tym będzie to idealny lubrykant dla alergika, gdyż jest przyjazny dla skóry i nie wywołuje podrażnień. Popularne są również żele zapachowe i smakowe, które posiadają w sobie substancje z nutą owocową tj. wiśnia, truskawka, marakuja. Spożycie ich w niewielkich ilościach jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Najdroższymi żelami intymnymi są lubrykanty na bazie silikonu, które mają największe właściwości nawilżające. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że można je stosować w wodzie, ponieważ nie zmywają się tak szybko. Ten rodzaj lubrykantów jest zalecany kobietom, które zmagają się z dużą suchością pochwy. W sklepach i aptekach do wyboru mamy również lubrykanty stymulujące, które w zależności od składu mogą wywoływać chłód, rozgrzewać, a także wywołać mrowienie skóry, zwiększając przy tym doznania podczas stosunku. Lubrykant to produkt, którego cena zależy od jego składu i właściwości. Ceny żeli intymnych wahają się od ok. 15 zł do nawet do 90 zł.