Najnowsze artykuły

Marynarka dla Niego na jesień - trendy...

Czy wiesz, że modnie ubrany mężczyzna to wabik na wiele kobiet? Coraz więcej mężczyzn na szczęście zwraca uwagę na swój wygląd przywiązując do...

Czytaj Więcej

Moto gazety - jakie wybrać?

Magazyny motoryzacyjne, zwane potocznie moto gazetami, są zazwyczaj przeznaczone dla osób, dla których samochód i jego wnętrze to podstawa ich pracy. W większości przypadków ci odbiorcy to mechanicy samochodowi, pracownicy salonów samochodowych lub komisów, albo osoby, które są wielkimi fanami motoryzacji. Na rynku pojawia się co chwilę jakiś tytuł właśnie z tej tematyki. Jaki wybrać?

Moto gazety – nie tylko dla moto speców

Magazyny motoryzacyjne to przede wszystkim kopalnia wiedzy z zakresu nowinek technicznych pojazdów mechanicznych, nie tylko samochodów, ale także motorów, motorowerów, a nawet sprzętów wykorzystywanych do codziennej pracy w gospodarstwie rolniczym, jak traktory, kombajny, czy wyciągarki różnego typu.

Z drugiej strony coraz więcej osób, głównie panów, chciałoby posiąść wiedzę z zakresu motoryzacji, choć do tej pory nie mieli oni z tym zbytnio do czynienia, jednak życie ich zmusiło do pewnej weryfikacji zainteresowań. Czy mogą oni skorzystać z takiego magazynu z wiedzą na poziomie, że koło jest okrągłe i samochód ma ich cztery?

Czytanie magazynów motoryzacyjnych – krótki poradnik

Biorąc do ręki moto gazetę, laik ma wrażenie, że dostał coś napisanego w innym, bardzo skomplikowanym języku. By odkodować wiadomość, którą w danym periodyku chcieli przekazać odbiorcy jego autorzy, musi dokonać więc niemal akrobatycznej sztuczki, polegającej na odszyfrowaniu tej wiadomości i przetworzeniu jej na język dla siebie zrozumiały, co nieraz kończy się w ten sposób, że sprawdza się niemal każde słowo w tekście z jego definicją w internecie, potem próbuje się połączyć całość w jeden spójny ciąg, a i tak jest to daremny trud, bo dalej nic nie rozumiemy z tego, co właśnie odczytaliśmy.

Czytanie ze zrozumieniem każdego pisma motoryzacyjnego wiąże się bowiem z posiadaniem pewnej wiedzy teoretycznej i praktycznej. Teoria pozwoli na zrozumienie tekstu, natomiast praktyka pomoże w jego wizualizacji oraz umiejscowieniu danego elementu, o którym mówi tekst, w pewnym układzie mechanicznym, co dla laika jest, niestety, niewykonalne.

Moto gazety – jakie wybrać, by zrozumieć pewne kwestie?

Ucząc się każdej nowej rzeczy, zaczynamy od podstaw jej funkcjonowania i podobnie jest z pojazdami mechanicznymi, o których chcemy się czegoś dowiedzieć. Jaka więc jest na to rada? Zacząć od periodyków i publikacji dla młodzieży, dobrze jest zaopatrzyć się w materiały, które służą do nauki w klasach o profilu mechanicznym w szkołach zawodowych, ponieważ pozwoli to uszeregować wiedzę niejako od podstaw, na których będziemy mogli postawić dalszy ciąg.

Warto też poświęcić nieco czasu na oglądanie magazynów motoryzacyjnych w telewizji i internecie. Dzięki temu będziemy mieć ruchomy, wizualny obraz tego, o czym czytamy, a słownictwo, użyte podczas programu, poparte jeszcze odbieraniem wzrokowym, z pewnością na dłużej zostanie nam w pamięci.

Podstawowa wiedza i co dalej?

Mając już pojęcie o tym, jakie są zasady sterujące branżą motoryzacyjną, możemy zabrać się do czytania poświęconych jej moto gazet. Jeśli nadal będą występowały w tekście określenia, czy wyrażenia, których nie jesteśmy w stanie zrozumieć, to normalne.